Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti akademik 2015-2016
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Cfare eshte ekonomiksi?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14093
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Cfare eshte ekonomiksi?   Sun Nov 20, 2011 6:44 pm

Ekonomia është shkencë shoqërore që analizon prodhimin, shpërndarjen dhe konsumin e mallrave dhe shërbimeve. Termi Ekonomiks greqishtja e lashtë ????????? (oikonomia, “menaxhimi i një familje, administrata”) nga ????? (oikos, “shtëpi”) ????? (Qarku, “me porosi” ose “ligj”), pra “(të mbajë) rregullat e shtëpisë “. Modelet e tanishme të ekonomiksit dolën nga fusha të gjerë të ekonomisë politike në fund të shekullit 19-të. Një stimul parësorë për zhvillimin e ekonomiksit modern ishte dëshira për të përdorur një qasje empirike më të ngjashme me shkencat fizike.
Ekonomiksi synon të shpjegojë se si ekonomitë punojnë dhe si agjentët ekonomikë bashkëveprojnë. Analiza ekonomike është aplikuar në të gjithë shoqërinë, në financat e biznesit dhe qeverisjes, por edhe në krim, arsimim, familje, shëndetsi, ligj, politikë, fe, institucione shoqërore, lufta dhe shkencë. Në fillim të shekullit të 21, zgjerimi i fushës së ekonomisë në shkencat shoqërore ka qenë përshkruar si imperializëm ekonomik.Dallime të zakonshme janë tërhequr në mes të dimensioneve të ndryshme të ekonomiksit.Dallimi kryesor tekstual është në mes të mikroekonomis, e cila i shqyrton sjelljen e elementeve bazë në ekonomi, duke përfshirë tregjet individuale dhe agjentët (të tillë si konsumatorët dhe firmat, blerësit dhe shitësit), dhe makroekonomisë, që adreson çështjet që ndikojnë në një ekonomi të tërë, duke përfshirë papunësinë, inflacionin. rritjen ekonomike dhe politikën monetare dhe fiskale.

Dallime të tjera përfshijnë: në mes të ekonomiksit pozitivë (përshkruar “çfarë është”) dhe ekonomiksit normativeë (mbron “çfarë duhet të jetë”); në mes të teorisë ekonomike dhe ekonomiksit aplikativ, në mes të ekonomiksit të përgjithshëm (më shumë “ortodokse” kanë të bëjnë me “racionalitetin e individualizmit—lidhjen me ekuilibrin “) dhe ekonomiksi heterodoks (më” radikale “që kanë të bëjnë me” institucionet-historinë- Strukturën sociale “); dhe në mes të ekonomiksit racional dhe të sjelljes.


Marre nga: www.menaxherat.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uppz.forumotion.net
 
Cfare eshte ekonomiksi?
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto nga Floresita Bossi:PARAJA NUK ESHTE GJITHCKA,,,,POR CFARE ESHTE MIQTE E MI???
» Enver Bytyçi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Prend Qetta: Thirrja per mosbindje civile eshte Antikombetare per momentin Z. Akademik
» Gonxhe Bojaxhiu-Nëna Tereze:JETOJE JETEN...
» Çka është Filozofia

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Administrim Biznesi-
Kërce tek: