Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti akademik 2015-2016
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Cfare eshte komunikimi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 13518
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Cfare eshte komunikimi   Sat Oct 08, 2011 10:37 pm

Komunikimi është shkëmbimi dhe rrjedhja e informative dhe ideve prej nje personi te tjetri. Komunikimi efektiv arrihet vetëm atëher kur dëgjuesit (marrësi) e kupton saktesisht informatën ode idenë që I dërgohet nfa folësi (dhënësi)
Studimi I procesit të komunikimit është I rëndësishëm sepse trajnoni, koordinoni, këshilloni vlersoni dhe mbikëqyrni përgjatë pricesit.Cfarë përfshin procesi I komunikimit ?
Procesi I komunikimit përfshinë:

IDEA : Ideja-së pari ekziston ne mendjen e folësit. Kjo mund të jetë concept informatë apo edhe ndjenjë

KODIMI : Kodimi-pastaj idea dërgohët si mesazhë me fjalë apo me simbole të tjetri.

DEKODIMI
: Dekodimi – atëher dëgjuesi apo marrësi I përkthen fjalët apo simbolët në koncepte apo informata.

Të mësosh të ndëgjosh kur të tjerët flasin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uppz.forumotion.net
 
Cfare eshte komunikimi
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto nga Floresita Bossi:PARAJA NUK ESHTE GJITHCKA,,,,POR CFARE ESHTE MIQTE E MI???
» Enver Bytyçi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Prend Qetta: Thirrja per mosbindje civile eshte Antikombetare per momentin Z. Akademik
» Gonxhe Bojaxhiu-Nëna Tereze:JETOJE JETEN...
» Çka është Filozofia

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: