Forumi i Universitetit Publik të Prizrenit Ukshin Hoti
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Forumi i Universitetit Publik të Prizrenit Ukshin Hoti

Forum për studentët e Universitetit të Prizrenit
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  IdentifikohuIdentifikohu  
Share | 
 

 Cfare eshte tatimi ne prone?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 1031
Points: 9719
Reputacioni: 49
Join date: 17/02/2011
Age: 24
Location: Prizren
Drejtimi: Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Cfare eshte tatimi ne prone?   Sun Oct 02, 2011 8:36 am

Tatimi
në pronë është taksë vjetore komunale. Të hyrat nga tatimi në pronë
nevojiten për zhvillimin e infrastrukturës në komunën tuaj.
Tatimi në pronë aplikohet për të gjitha pronat e paluajtshme mbi apo nën sipërfaqën tokësore.
Tatimi që ju duhet të paguani përcaktohet nga shumëzimi i vlerës tatimore të pronës tuaj me normën tatimore të aplikueshme.

Disa institucione dhe organizata janë të liruara nga tatimi në pronë.

Institucionet dhe organizatat në vijim janë të liruara nga pagesa e tatimit në pronë:

1. Institucionet Publike të Republikës së Kosovës;
2. Kombet e Bashkuara apo çdo organ i saj duke përfshirë UNMIK-un, dhe agjencionet e specializuara të Kombeve të Bashkuara;
3. Forca Multinacionale e Kosovës (KFOR);
4. Qeveritë e huaja, zyret e huaja ndërlidhëse, agjencionet qeveritare,
organizatat ndër-qeveritare, ose agjencionet e huaja donatore që
veprojnë në ndihmë humanitare, puna rindërtuese, administrata civile,
apo asistenca teknike brenda Kosovës;
5. Organizatat joqeveritare me status të benefitit publik sipas
Rregullorës së UNMIK No 1999/22 të 15 Nëntorit 1999 mbi Regjistrimin dhe
Operimin e Organizatave Jo-Qeveritare në Kosovë. Nëse prona përdoret
vetëm për qëllime të benefitit publik.
6. Institucionet fetare të përcaktuara me ligj, prona e të cilave mbahet dhe shfrytëzohet vetëm për qëllime fetare; dhe
7. Objekte të cilat me ligj janë shpallur monumente të mbrojtura kulturore e historike.

Nëse prona përdoret për aktivitete komerciale atëhere lirimi nuk aplikohet.

Neni 8.1 dhe 8.2 të ligjit nr.03/L- 204 për Tatimin në Pronën e Paluajtshme në Kosovë

burimi: tatimineprone rks
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uppz.forumotion.net
 

Cfare eshte tatimi ne prone?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi i Universitetit Publik të Prizrenit Ukshin Hoti ::  :: -